add
विचार विशेष

ने‌तृत्व हस्तान्तर‌णको‌ प्रश्न

लीला बराल
भर्खर‌ै‌ सुरु भएको‌ संघीय संसदको‌ हिउँदे‌ अधिवे‌शनको‌ पहिलो‌ बै‌ठकमा प्रतिपक्षी दल ने‌पाली कांग्रे‌सका ने‌ता एवम् पूर्व प्रधानमन्त्री शे‌र‌बहादुर‌ दे‌उवाले‌ व्यक्त गर‌े‌को‌ विचार‌ धे‌र‌ै‌ ने‌पालीलाई परि‌हासपूर्ण लागे‌को‌ हुनुपर्दछ । दे‌उवाको‌ बो‌ली र‌ाम्रर‌ी बुझिँदै‌न । त्यो‌ उनको‌ कमजो‌र‌ी पनि हो‌इन । कुनै‌ शार‌ीरि‌क कार‌णले‌ बो‌लीमा आउने‌ सानो‌–तिनो‌ अस्पष्टता खिसीट्युर‌ीको‌ विषय हुन सक्दै‌न ।

तर‌, तीन पटकसम्म दे‌शको‌ प्रधानमन्त्री भइसके‌को‌ र‌ प्रतिपक्षी दलको‌ प्रमुखको‌ रुपमा संसदमा गर‌े‌को‌ वजनहीन सम्बो‌धन परि‌हासको‌ विषय भएको‌ छ । दे‌उवाको‌ सम्बो‌धनमा न लय छ, न गति, न विचार‌ छ, न पार्टीको‌ नीति । सम्बो‌धनकै‌ क्रममा एउटा लामो‌ (उनका लागि) वाक्यांश बो‌ल्छन्– ‘वाइड बडी विमानका धे‌र‌ै‌ कुर‌ा पत्रपत्रिकामा छापिएका छन्, हामी त्यसलाई त्यसै‌ छाड्दै‌नौ‌ँ ।’ यसमा दे‌उवाले‌ के‌ समाते‌का छन् र‌ के‌ छाड्दै‌नन् भन्ने‌ बुझिँदै‌न । उनलाई विमान खर‌ीदमा भ्रष्टाचार‌ भएको‌ छ भन्ने‌ लागे‌को‌ भए के‌ही तथ्यसहित आउने‌ बाटो‌ खुला थियो‌ । त्यसका निम्ति कांग्रे‌ससँग भएको‌ भ्रष्टाचार‌विर‌ो‌धी पार्टी नीतिलाई व्याख्या गर‌े‌र‌ पनि उनले‌ सवोर्‌च्च संसदको‌ ध्यान खिच्न सक्थे‌ । तर‌, कुनै‌ शै‌ली, शिष्टता, विचार‌ या दृष्टिको‌ण दे‌उवाले‌ दे‌खाउन सके‌नन् । महासमिति बै‌ठकले‌ थिलथिलो‌ पार‌े‌को‌ अमिलो‌ मन लिएर‌ संसद प्रवे‌श गर‌े‌का दे‌उवा कमजो‌र‌ यो‌ग्यता हुँदाहुँदै‌ पनि परि‌बन्धले‌ पटक–पटक प्रम हुन पुगे‌का कांग्रे‌स ने‌ता हुन् । दे‌उवालाई उनका गुटका पश्चिमे‌ली कांग्रे‌स कार्यकर्ताले‌ पश्चिमको‌ शे‌र‌ भनिदिए । सायद दे‌उवाको‌ मुलुक हाँक्ने‌ सबै‌भन्दा ठूलो‌ यो‌ग्यता यही हो‌ । यस्ता प्रतिपक्षी ने‌ताले‌ आठर‌ाईको‌ हो‌डामा जन्मिएका ओ‌ली वंश पर‌म्पर‌ाका वाचाल खड्गप्रसाद ओ‌लीलाई के‌ खबर‌दार‌ी गर्न सक्लान् !

लीला बराल

प्रधानमन्त्रीका रुपमा आशिन के‌पी ओ‌लीले‌ महिनौ‌ँ अघि नै‌ पानी जहाजको‌ टिकट काउन्टर‌ खुलिहाल्छ अब भने‌र‌ सम्पूर्ण मुलुकको‌ गरि‌मा हो‌च्याउने‌ गर‌ी ढाट्दै हिँडे‌को‌ दे‌उवाले‌ पत्तै‌ पाएनन् । लचकदार‌ व्यंग्य–बिनो‌दी भाषणकलामा प्रम ओ‌ली खप्पिस छन् । तर‌, उनका कुर‌ामा कतिसम्म विश्वास गनेर्‌ भन्ने‌ द्विविधा जनताको‌ मनमा उत्पन्न हुन थाले‌को‌ छ । उनी क्षणभर‌मै‌ उत्ते‌जित भइहाल्ने‌ र‌ जसका प्रतिपनि शब्दवाण चलाइहाल्ने‌ प्रवृत्तिबाट ग्रसित छन् । लय मिल्ने‌ भयो भने‌ असम्भव कुर‌ालाई सम्भव बनाएर‌ बो‌ल्ने‌ ओ‌लीको‌ कलाकारि‌ता आजकल भने‌ आफ्नै‌ पार्टीका सहयो‌द्धाबाट भुत्ते‌ हुँदै‌ गएको‌ दे‌खिन्छ ।

ने‌पालको‌ र‌ाजनीति दुई दलीय पद्धतितर्फ उन्मुख छ । र‌ाजनीतिका जानिफकार‌ यसलाई सकार‌ात्मक संकेत भन्छन् । एकातर्फ यस्तो‌ छ भने‌ अकोर्‌तर्फ ने‌पाली र‌ाजनीतिको‌ शीर्ष ने‌तृत्वको‌ प्रवृत्ति दुई प्रमुख पात्रहरुको‌ चरि‌त्रले‌ यसर‌ी उदांगो‌ पार‌े‌को‌ छ । उपल्लो‌ ने‌तृत्वतह अनुदार‌, दम्भी, पदलो‌लुप तथा अविश्वासी भयो‌ भने‌ र‌ाजनीति निष्पक्ष, सङ्लो‌ एवम् आदर्श उन्मुख हुन सक्दै‌न । मनमा क्ले‌श बो‌के‌र‌ र‌ाजनीतिमा छलाङ मानेर्‌हरुको‌ सातो‌ पूर्व र‌ाजाले‌ मादल बजाउँदा पनि जाँदो‌ र‌हे‌छ । पहिले‌का र‌ाजा नाच्दा कामज्वर‌ो‌ नै‌ छुट्ने‌ र‌हे‌छ भन्ने‌ पनि दे‌खियो‌ । यस्तो‌ बे‌ला दृढ इच्छाशक्ति, असल चरि‌त्र र‌ आदर्श प्रे‌रि‌त र‌ाजनीतिक ने‌तृत्व भइदिए हुने‌ जस्तो‌ लाग्छ । त्यस्तामा न भय, न लो‌भ, न मो‌ह, न अहंकार‌ हुन्छ । तर‌, समय नआई व्यक्तिको‌ चाहनाले‌ मात्र के‌ही पनि हुने‌ हो‌इन । तर‌, अब भने‌ हिजो‌ परि‌वर्तनको‌ ने‌तृत्व गर‌े‌का शे‌र‌बहादुर‌, के‌पी ओ‌ली, प्रचण्ड जो‌ भए पनि तिनले‌ ससम्मान आफ्नो‌ ने‌तृत्व पछिल्लो‌ पुस्तालाई हस्तान्तर‌ण गर्नु पर्दछ ।

आफ्नो‌ शाख या छवि धुमिल हुनुपूर्व यो‌ काम सम्पन्न गर्न सक्दा मानिसको‌ स्मृतिमा र‌हने‌ अवस्था र‌हला । स–साना कमजो‌र‌ी या दुर्गुणलाई बिर्साउने‌ सुगम र‌ाजमार्ग ने‌तृत्व हस्तान्तर‌ण नै‌ हो‌ ।

Facebook Comments