विचार समाज स्थानीय खबर

बिर्तामोडको विकासबारे तीर्थ सिग्देलका १२ बुँदे प्रस्ताव

तीर्थ सिग्देल
बिगत तीन दशकदेखि पत्रकारिता क्षेत्रबाट आफ्नो सामाजिक पहिचान बनाउँदै आउनुभएका तीर्थ सिग्देलका पाइला यतिबेला राजनीति तर्फ मोडिएका छन् । हाल नेकपा एकीकृत समाजवादी झापाको जिल्ला कमिटी सदस्य तथा प्रचार बिभाग प्रमुख रहेका सिग्देल हरेक बिषयवस्तुलाई गहन ढंगले उठाउनुहुन्छ र त्यसको परिणाम खोज्ने गन्तब्य पहिल्याउनु हुन्छ । लेखकको समेत छबि बनाउनु भएका सिग्देलले बिर्तामोडको पहिचान, बिशेषता र विकासका लागि केही खाका प्रस्तुत गर्नुभएको छ ।

१) बिर्तामोडलाई एउटा भरपर्दो र बाणीज्य केन्द्रको रुपमा विकास गर्न मुक्ति चौकको ५ सय मिटर क्षेत्रमा सडक सफा राख्ने र सबै बाटा पीच वा पेवर्स लगाएर शुन्दर, आकर्षक बनाउने र ब्यूटिफिकेसन गर्ने । त्यसका लागि व्यापारीहरुको सहभागितामा एउटा समिति बनाउने र त्यसलाई काम गर्न दिने । बिर्तामोडलाई वाणीज्यको हबको रुपमा विकसित गर्ने । आफ्नो क्षेत्रका उत्पादनलाई प्रोत्साहन गर्न लोगो प्रदान गर्ने र यस क्षेत्रका ब्यवसायीहरुले लगानी गरी उत्पादन गरेका वस्तुहरुलाई अ प्रोडक्ट अफ बिर्तामोड भनेर ब्राण्डिंग गर्न ।

२) बिर्तामोडमा १८ बटा सरकारी बिद्यालय, ६० भन्दा बढी नीजि बिद्यालय छन् । कलेजहरु, बिभिन्न प्राइभेट प्राविधिक कलेज र स्कुलहरु छन् । यो संख्या र अवस्थालाई हेर्दा बिर्तामोडलाई शिक्षा क्षेत्रको पनि हब मान्न सकिन्छ । यस क्षेत्रको प्रवर्धन र विकास गर्न शैक्षिक विकास प्रतिष्ठान गठन गरेर जान सकिन्छ । त्यो क्षेत्रका समस्या हल गरेर उन्नत शैक्षिक गुणस्तर कायम राख्न सोही क्षेत्रसँग समन्वय गरेर काम गर्ने ।

३) स्वास्थ्य क्षेत्रमा पनि बिर्तामोड अग्रणी छ । मेडिकल कलेज, आँखा अस्पतालहरु, नीजि स्तरबाट खुलेका अस्पतालहरुले यहाँको आर्थिकस्तर मात्र बढाएका छैनन् । चहलपहल र गुणात्मकतालाई पनि बृद्धि गरेका छन् । तसर्थ बिर्तामोडलाई स्वास्थ्य क्षेत्रको हब बनाउने वातावरण बनाउने ।
४) यहाँ रहेका पर्यटकीय स्थलहरुलाई जोड्न सर्किट बनाउने र होम स्टेहरु बनाउने । सन्थाल, राजबंशी र अन्य इच्छुक समुदायलाई यस कार्यमा प्रेरित गर्ने । बिर्तामोड प्रबेश गर्ने चारैतिरका नाकाहरुमा आकर्षक बिर्तामोडको पहिचान झल्कने चित्र अंकित गेट निर्माण गर्ने ।

५) सहर र ग्रामीण बस्तीलाई फरक फरक प्रकृतिको विकासको बितरण प्रणाली अवलम्बन गर्ने । यहाँका बडाहरु १, २, ३, ४, ५, ६ लाई सहरको रुपमा विकास गर्ने र ७, ८, ९ र १० लाई कृषि तथा पशुपालन क्षेत्रको रुपमा अगाडि बढाउन मद्दत गर्ने । सहर भित्र अपार्टमेन्ट, मिनी मार्केट र डिपार्टमेन्ट स्थल खोल्न सहजिकरण गर्ने र रात्रीकालीन बजार चलाउन सहयोग गर्ने ।

६) होटल तथा पर्यटन केन्द्रहरुलाई उत्प्ररित गर्दै प्रत्येक होटलबाट एउटा कोठा लागे बराबर १ सय रुपैया संकलन गरेर पर्यटन क्षेत्रको विकासमा खर्च गर्ने एउटा प्रणाली वा संयन्त्र बनाउने ।

७) भौतिक विकासका लागि तोक वा भनसुनका आधारमा चल्ने प्रणालीको अन्त्य गर्ने । आवश्यकताको आधारमा समान बितरण प्रणाली अवलम्बन गर्ने । कार्यकर्ता पोेस्ने वा झोला बोकेर नगर पालिका वा अन्य निकायमा धाउनु पर्ने र त्यसैबाट जीविका चलाउने गलत प्रवृत्तिलाई निरुत्साहित गर्ने ।

८) बिर्तामोडको कृषि थोक बजारस्थललाई स्तरिकरण गरेर त्यसको वरपर हुने यातायातको जाम हटाउन छेउछाउ रहेका गोदामघर हटाउने र वरीपरीका बाटामा चार चक्का भन्दा ठुला गाडी प्रवेश निषेध गर्ने । अझ त्यस्ता गोदामघरहरुलाई मुक्ति चौक भन्दा ५ सय मिटर पर लैजाने वातावरण बनाउने ।

९) बिर्तामोड संचार क्षेत्रको पनि हब हो, जसलाई व्यवस्थित र नियमित गर्न वार्षिक बजेट बिनियोजन गर्ने । यहाँका जाती, जनजाति, भाषा, संस्कृति, साहित्य क्षेत्रको प्रवर्धन र विकास गर्न बिर्तामोड प्रज्ञा प्रतिष्ठान गठन गरेर काम गर्ने ।

१०) सहरको सौन्दर्यता झल्काउन टोल विकास समितिहरुसँग समन्वय गरेर घरहरुमा एकै प्रकारका रंग लगाउन सहयोग गर्ने र प्रत्येक टोलमा कम्तिमा एउटा टोलको पहिचान झल्कने आकृति वा चिन्ह राख्न प्रेरित गर्ने ।

११) जथाभाबी धुम्रपान निषेध गर्न मुख्य स्थलमा धुम्रपान स्थल तोक्ने ।

१२) कनकाईको सिमानादेखि मेचीनगरको सिमानासम्म र अर्जृनधाराको सिमानादेखि भद्रपुरको सिमासम्म सडकको दुई किनारमा ठुल्ठुला स्ट्रीट लाइट राख्ने जसका कारण रात्रीकालीन समयमा सवारी साधन संचालन गर्न सहज हुने र दुर्घटना रोक्न सहज हुने ।

Facebook Comments

फेसबुक